Департамент агропромислового розвитку
м. Суми вул. Першотравнева, 29
Тел.: (0542) 77-15-37, (0542) 77-02-70
Факс: (0542) 61-13-62
E-mail: Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

 

Розпорядок роботи: понеділок - четвер – з 8.00 до 17.15;
п’ятниця – з 8.00 до 16.00; обідня перерва – з 12.00 до 13.00;
вихідні дні: субота, неділя.

ПРО РЕЗУЛЬТАТИ ОПИТУВАННЯ ПОСТРАЖДАЛИХ АГРАРІЇВ

Всеукраїнська Аграрна Рада (ВАР) за підтримки Програми USAID із аграрного і сільського розвитку (АГРО) провела опитування в рамках проекту «Підтримка агро-ММСП, які постраждали від активних бойових дій або тимчасової окупації російської федерації».

Опитування здійснювалося в період з 4 вересня по 14 вересня 2023 року.

В опитуванні взяло участь 63 постраждалих від бойових дій або тимчасової окупації агро-мікро, малих та середніх підприємств.

Земельний банк опитаних – 123 000 га.

За результатами опитування 59% господарств припиняли свою діяльність внаслідок окупації, 25% – внаслідок бойових дій. Лише 16% господарств працювали безперервно. 38% господарств вказали, що їх діяльність й досі припинена; 45% опитуваних зазначили, що діяльність їх господарств відновлена менше, ніж на половину.

У 79% опитуваних під час окупації було зруйновано чи вкрадено майно, техніка, врожаї. Найбільше постраждали сільськогосподарські будівлі – у 40% учасників опитування, сільськогосподарська техніка – у 24% учасників. Також 81% опитаних господарств зазначили, що потребують розмінування сільськогосподарських земель.

Лише 22% учасників повністю зафіксували збитки та втрати і провели інвентаризацію зруйнованих активів. 50% учасників змогли частково задокументувати втрати та пошкодження, 28% господарств не мали такої можливості взагалі.

Щодо виробничих проблем, домогосподарства, що приймали участь в опитуванні зазначили на першому місці нестачу матеріальних ресурсів (ПММ, ЗЗР, насіння) – 20% опитаних. Знищена чи викрадена техніка у 16% господарств. Нестачу коштів на проведення діяльності та відсутність працівників зазначили по 13% господарств.

Серед виробничих проблем учасники відмітили також: відсутність банківських кредитів – 11% господарств, відсутність ринків збуту – 10% господарств, знищені виробничі приміщення – 9% господарств, відсутні потужності для зберігання сільськогосподарської продукції – 8% господарств.

На питання про отримання кредитів 53% учасників відповіли, що банк відмовив їм у кредитуванні через знаходження підприємства в зоні бойових дій. Для 51% учасників кредитування має велике значення для поповнення обігових коштів, придбання витратних матеріалів для продовження діяльності підприємства. Для такої ж кількості опитуваних – 51%, – саме можливість фінансової допомоги, пільгових кредитів або грантової підтримки необхідні для відновлення та продовження діяльності підприємств. Це першочергова потреба.

Серед інших потреб для відновлення діяльності підприємств аграрії вказали припинення бойових дій – 38%, розмінування сільськогосподарських земель – 30% опитуваних, 19% зазначили про необхідність матеріальних ресурсів, 13% учасників наголосили на необхідності збільшення внутрішніх цін на продукцію.

Також, для 8% учасників важливим є вирішення проблем зі старими кредитами (реструктуризація, пролонгація, відстрочка сплати), та по 5% учасників сказали про необхідність звільнення від податкових перевірок і встановлення податкових пільг.

Нагадаємо, постраждалі агровиробники можуть отримати безкоштовну юридичну та консультаційну допомогу в рамках проекту, який реалізує ВАР за підтримки Програми USAID АГРО. Для оперативної юридичної підтримки діятиме гаряча консультаційна лінія 0675031908. Детальніше http://surl.li/lomgc

(за інформацією з сайту Мінагрополітики)