СЬОГОДЕННІ ПРОБЛЕМИ МОЛОЧНОЇ ГАЛУЗІ
Основними закупівельниками молока на ринку області є 7 молокопереробних підприємств, розташованих на території області та 4 підприємства із сусідніх областей.
За І квартал 2014 року молокопереробними підприємствами області від усіх категорій господарств закуплено понад 50 тис. тонн молока, що на 3% більше проти відповідного періоду минулого року, у тому числі від сільськогосподарських підприємств 32 тис. тонн молока та 19 тис. тонн від господарств приватного сектору.
Сьогодні за добу в області закуповується до 700 тонн молока із якого майже 90 % надходить на підприємства Сумської області Найбільшу кількість молока за добу закуповують ПАТ «Бель Шостка Україна» (170 тонн), філія «Роменський молочний комбінат» (100 тонн).
Закупівельні ціни на молочну сировину станом на 1 квітня 2014 року:
від сільськогосподарських підприємств максимальна закупівельна ціна на молоко вищого гатунку встановлена на рівні 3,80 – 4,60 грн/кг, першого гатунку – 3,60 – 4,40 грн/кг.
Середня закупівельна ціна на молоко від господарств приватного сектору становить 2,30 грн. за 1 кг базисного жиру (3,4%), при наявності вищого показника жиру проводиться доплата.
До квітня цього року закупівельна ціна була на рівні 2,60 грн. за 1 кг.
Головним проблемним питанням молокопереробних підприємств області є орієнтація на російський ринок. Із наявних підприємств виробництвом цільномолочної продукції займаються лише два – філія «Сумський молзавод» та ТОВ ОМПК «Славія» м. Охтирка.
Філії «Охтирський сир завод», «Роменський молочний комбінат», ПАТ «Бель Шостка Україна» - це виробникі сирів жирних, масла тваринного та сухого молока.
За січень-лютий 2014 року вироблено:
сирів твердих - 3940 тонн (121,0% до минулого року);
кисломолочної продукції - 1091 тонн (113,4%);
молока обробленого рідкого - 1518 тонн (98,1%);
масла вершкового - 569 тонн (у 2,1 рази більше).
Слід зазначити, що до 80% від загальної кількості вироблених сирів твердих підприємствами компанії ДП «Мілкіленд – Україна» (Охтирський сир завод, Роменський молочний комбінат) експортувалися до Російської Федерації.
Призупинення ввозу сирів українських виробників певною мірою може вплинути на обсяги закупівлі молока від товаровиробників області, але при цьому необхідно знаходити шляхи щодо недопущення зниження закупівельних цін на молоко, зокрема від господарств приватного сектору. Необхідно якнайшвидше освоювати нові ринки збуту готової продукції молочного ряду (сирів твердих, масла тваринного та молока сухого).
Із цією метою 10 квітня 2014 року в Департаменті агропромислового розвитку Сумської обласної державної адміністрації проведено засідання у форматі «круглого столу» на тему: «Цінова ситуація на ринку молока і молочних продуктів та дотримання ветеринарно-санітарних вимог при його закупівлі», учасниками якого були керівники обласних структур, директори молокопереробних підприємств області, представники молочних компаній, керівники молочних кооперативів
На обговорення були винесені питання становлення закупівельних цін на молоко в умовах сьогодення, стану дотримання молокопереробними підприємствами ветеринарно-санітарних вимог при його закупівлі.
Підводячи підсумки, Володимир Івченко з акцентував увагу присутніх керівників молокопереробних підприємств на необхідності працювати прозоро, на рівних умовах для всіх учасників молочного ринку з дотриманням вимог законодавства, зокрема в частині розрахунків з населенням. Також наголосив на не допущенні різких коливань закупівельних цін на молоко і утримувати їх на середньому рівні 2,30-2,60 грн. за 1 кілограм.